خرید و فروش آنغوزه در کهگیلویه و بویراحمد

خرید و فروش عمده آنغوزه در خواستگاه و محل رویش و پرورش آنغوزه بیشتر در استان كهگيلويه و بويراحمد است که  با توليد بيش از ۱۶۰ تن شيره انغوزه در سال ، يكي از توليد كنندگان منحصر به فرد اين محصول گياهي با ارزش در كشور است

از این رو در فصل برداشت آنغوزه تاجران و بازرگانان جهت خرید انواع آنغوزه چه تلخ و چه شیرین به اقصی نفاط این استان سفر می کنند

آنغوزه حاوی تعدادی ترپن و مواد محلول در چربی است که۲۰ درصد اسانس، ۶۰ درصد رزین و حدود ۳۰ درصد صمغ است.

آنغوزه یکی از گیاهان مهم و صادراتی ایران به شمار می‌آید که خریداران نهایی آن را با روش‌های پیچیده، تجزیه و ده‌ها ماده ارزشمند از آن تولید می‌کنند.

صمغ آنغوزه و یا همان شیره آنغوزه با خواص گوناگون، گنجینه ای با ارزش محسوب می‌شود اما متاسفانه بدون هیچگونه فرآوری بصورت خام به کشورهای خریدار صادر می شود. حدودا سالانه بیش از ۶۰ تن آنغوزه در استان کهگیلویه و بویر احمد و نیز تقریبا نزدیک به همین مقدار در استان خراسان جنوبی تولید می شود که از این میزان تولید شده  متاسفانه ۹۰ درصد شیره آنغوزه در بشکه های فلزی ۳۰ تا ۵۰ کیلویی به صورت فله ای و به قیمت بسیار ارزان به کشور هندوستان صادر می شود.

 خرید و فروش آنغوزه کهگیلویه و بویراحمد و نیز سایر آنغوزه های استحصال شده می تواند در رشد اقتصادی روستائیان و مناطق برداشت کننده موثر و دارای آورده های اقتصادی با ارزشی باشد .

خواص استفاده از شیره آنغوزه :

مصرف به اندازه شیره آنغوزه به همان شکل خام البته با ترکیب در ادویه جات بوی دهان را برطرف و داخل آنرا ضدعفونی ، قدرت هاضمه را زیاد ، دستگاه گوارش را تقویت ، شیر مادران شیرده را بسیار و قوای جنسی را تقویت می کند.

ویژگی‌های گیاه آنغوزه

این گیاه بوی تند و مزه تلخی دارد. نام‌های فارسی دیگر گیاه آنغوزه خوراکما، آنگوزاکما و کورن کما است. گیاه آنغوزه به‌صورت بوته‌ای بزرگ، علفی و چندساله است که ارتفاع آن گاهی به ۲ تا ۲.۵ متر هم متر می‌رسد.
گیاه آنغوزه گل‌های دارد که زردرنگ و به شکل چتر مانند هستند و در انتهای ساقه رشد می‌کنند آنغوزه ساقه ضخیم و محکمی دارد.

گیاه از نظر نیاز به اب کم توقع است تنها با ۰.۱ نیاز آبی جو و یا گندم میتوان از زراعت آن بهره برد

مقاومت در برابر سرما (دماهای زیر ۱۰-) و گرمای شدید و قابلیت ثمردهی بعداز یک دوره طولانی خشکسالی

قابلیت کشت تلفیقی از خصوصیات دیگر این کشت این است که میتوان انرا با زیره سیاه که گیاهی پایا است و یا قدومه شیرازی که گیاهی یکساله است به صرت تلفیقی کشت نمود و از هر دو کشت سود قابل توجهی به دست آورد.

مدیرکل منابع طبیعی خراسان جنوبی گیاه آنغوزه شیرین را جزو ارزشمندترین گیاهان دارویی در مراتع این استان عنوان کرد و ادامه داد: هر سال به صورت سنتی حدود ۵۰ تن آنغوزه با هدف احیای عرصه‌های منابع طبیعی کاشته شده که توسط روستائیان برداشت می‌شود و درآمدی حدود ۴۰ میلیارد تومان را به دنبال دارد.

جهت اطلاع از نحوه و قیمت خرید و فروش آنغوزه کهگیلویه و بویراحمد و آنغوزه استان خراسان جنوبی می توانید با مدیر فروش مجموعه بازرگانی سان رایز آقای مهدی صدیقی یوسف در تماس باشید .